U blizini parka Maksimir jedna je građanka nedavno primijetila prizor koji ju je zgrozio. Kako je opisala, radi se o praksi koja je strogo kažnjiva u brojnim europskim zemljama, dok joj se čini da u Hrvatskoj to nije slučaj.
“Postoji mostić preko Svetošimunske ceste iz Dubrave za park prirode Maksimir. I ovo je slika, s jedne i s druge strane. Kako neke države poput Švicarske, Njemačke, a možda i Slovenije, znaju prekopati to smeće pa dođu i do adresa počinitelja. A onda na njihove adrese dođe račun i do 1000 franaka i rok, dokle se mora počistiti. Pa se to pročulo i onda ih ima sve manje”, opisala je na početku pa nastavila.
“Samo kod nas nitko nikoga ne kontrolira i nema te službe koja može sva ta s*anja počistiti. Samo da napomenem, živjela sam godinama u Švicarskoj i oni nađu i takve i one koji sprejaju po tuđim fasadama, vlakovima i tako dalje, a za to su kazne isto jako velike. Šaljem slike kao dokaz i sramim se među kakvim ljudima živim. Pozdrav”, napisala je uz dvije fotografije na koja je vidljivo više velikih vreća smeća koja su odbačene na zelenoj površini u blizini mosta, pri čemu se dio otpada prosuo i izvan vreća.
#td_uid_1_690c50ebd9ad7 .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(https://www.zagreb.info/wp-content/uploads/2025/11/IMG_20251104_092437-scaled.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_690c50ebd9ad7 .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(https://www.zagreb.info/wp-content/uploads/2025/11/IMG_20251104_092351-scaled.jpg) 0 0 no-repeat;
}
‘Već mjesecima nitko to ne čisti’
Upit o smeću koje se nalazi pored Svetošimunske ceste poslali smo Zagrebačkom holdingu, a njihov ćemo odgovor objaviti odmah po primitku.
Podsjetimo, nedavno smo pisali o križanju Rakušine i Gaveline ulice, lokaciji na kojoj se građani već dulje vrijeme ‘bore’ s nagomilanim smećem koje se ne odvozi. “Već mjesecima nitko to ne čisti, nisam lud da još i ja to radim, a plaćamo tolike novce”, ogorčeno kaže jedan stanovnik naselja.
“Imamo čak četiri kante za smeće ispred kuća, a svejedno je nered. Počeli su se pojavljivati štakori, mačke, samo nam još veprovi fale pa da ih skidamo s prozora, jer balkone ionako nemamo“, dodaje naš čitatelj. Stanovnici poručuju kako su ogorčeni zbog neodržavanja i traže da se komunalne službe što prije uključe u rješavanje problema.
“Zahvaljujemo se na prijavi građanina te smo ju, kao i druge prijave koje nam prosljeđujete, u redovnom postupku proslijedili na postupanje. Ovim putem, podsjećamo da podružnica Čistoća sakuplja komunalni otpad prema utvrđenom rasporedu. Provjerom u internoj evidenciji, utvrdili smo da na lokaciji iz upita redovno pružamo uslugu odvoza otpada. Odvoz svih vrsta otpada tamo se obavlja jednom tjedno”, poručili su, između ostalog, iz Zagrebačkog holdinga.

Objava Vratila se Švicarske pa prozvala Zagrepčane kako se ponašaju: ‘Šaljem slike kao dokaz i sramim se’ pojavila se prvi puta na Zagreb.info.
Pročitajte više na Zagreb.info


