Redovit gost popularne mozaik emisije “Dobro jutro, Hrvatska” je jezikoslovac Marko Alerić. On svakog ponedjeljka govori o pravilima hrvatskog jezika, a voditeljima i gledateljima nerijetko udijeli i jezični savjet.
U isječku koji se pojavio na Facebook profilu HRT-a, ovaj prof. dr. sc. odgovarao je na upit gledatelja, pa je tako pojasnio kako bi trebala ići sklonidba imena Antonia. Gledatelja je zanimalo dodaje li se pri deklinaciji slovo j, ili ne.
“U nominativu može i Antonia i Antonija, ali kad se sklanja po padežima, dakle u genitivu, dativu, akuzativu itd., dodaje se j”, istaknuo je prof. Alerić i nastavio. “Obavezno. Znači, Antonije, Antoniji, bez obzira na to kako glasi nominativ, je li to Antonia ili Antonija”, napomenuo je on.
‘Vidi se da je pametan’
“Ovog čovjeka volim slušati, ima umirujući glas i vidi se da je pametan”, komentirao je netko. “Eto. Kao i radio, radija, na radiju”, jedan je gledatelj povukao paralelu. Neki su pak istaknuli kako isto pravilo vrijedi i za njihova imena. “Tako i za Patricia”, “Isto je za Mia”, pisale su gledateljice.
Neki pak ne smatraju ovo bitnim. “Čime se vi bavite” i “Sklonidba? Nemreš vjerovat…, piše u komentarima. “Žalosno je da to ne zna svaki drugi Hrvat”, smatra pak jedna žena. “Kako bi rekao profesor Stjepan Babić, nominativ pripada roditeljima, a svi ostali padeži gramatici hrvatskoga jezika”, zaključio je netko u komentaru.

Objava Stručnjak objasnio kako se ispravno izgovara omiljeno žensko ime: ‘Žalosno, to ne zna svaki drugi Hrvat’ pojavila se prvi puta na Zagreb.info.
Pročitajte više na Zagreb.info
