Zagrebačka policija je sinoć, oko 18:40 sati, u centru Zagreba u Preradovićevoj ulici, spriječila moguće protupravno ponašanje veće skupine maskiranih muškaraca koji su se okupili u zoni prostora gdje se otvarala izložba u sklopu Dana srpske kulture, čija je namjera bila zaustaviti otvaranje izložba ‘Efemeris – legat Dejana Medakovića’ i onemogućiti održavanje manifestacije.
Nakon određenog vremena okupljene osobe su se, s obzirom da nisu uspjele ući u prostorije Srpskog kulturnog centra, razišle pa se navedeni događaj održao po programu, javila je policija, koja će temeljem dostupnih snimki analizirati postoje li protupravna ponašanja pojedinaca te sukladno utvrđenom poduzeti daljnje mjere i radnje iz svoje nadležnosti.
U subotu su se na Rivi u Splitu okupili pripadnici navijačke skupine Torcida i dijela braniteljskih organizacija u gradu kako bi prosvjedovali protiv određivanja istražnog zatvora devetorici uhićenih nakon incidenta na Danima srpske kulture, kad je skupina muškaraca odjevenih u crno, od kojih su neki bili i maskirani, upala u prostorije Gradskog kotara Blatine-Škrape u kojima se nalazilo osam djevojaka i mladića članova KUD-a iz Novog Sada, te stariji ljudi.

Usporedba situacije u Hrvatskoj sa susjedstvom
Naime, nakon što su im muškarci rekli da napuste prostoriju to su i napravili, pa program tu večer nije održan. Nakon što je policiji prijavljen incident, u srijedu su uhićena trojica, a sutradan još šestorica izgrednika, a riječ je o osobama starosti od 23 do 59 godina, javila je splitska policija.
Svima je dežurni istražni sudac Županijskog suda u Splitu odredio jednomjesečni istražni zatvor radi mogućnosti utjecaja na svjedoke i ponavljanja kaznenog djela, a sumnjiče se zbog kaznenih djela nasilničkog ponašanja i povrede slobode izražavanja nacionalne pripadnosti.
Stoga smo pitali naše čitatelje kako komentiraju prosvjed Torcide zbog uhićenja u svjetlu jučerašnjeg incidenta u Zagrebu. Jedna Zagrepčanka je tako ocijenila da se kod nas prosvjeduje protiv nekakvih zbivanja u zatvorenim prostorima, dok se u Srbiji vode veliki prosvjedi protiv vlade i odgovornih za pad nadstrešnice.

‘Protiv toga bi trebalo napraviti prosvjed’
“Dakle, za neke realne ciljeve… Rat je odavno završio. A ovi “hrabri” su upali maskirani… U Sloveniji nakon incidenta u Novom Mestu gdje je zaista romska manjina napala mladića i otac ga je išao obraniti pa su ga ubili…a ne da su tancali folklor u zatvorenom prostoru… Dva ministra momentalno SAMI daju ostavke u Sloveniji…i to je u redu”, poručila je Zagrepčanka i potom opisala situaciju u Hrvatskoj.
“Što si veći kriminalac to te više štite. Protiv toga bi trebalo napraviti prosvjed. Prestrašno i pretužno. Ovaj prosvjed vam je kao kad vas umjetna inteligencija na Sljemenu usmjerava kuda poći, a onda to potraje 7 sati, umjesto da ste odmah nazvali gorsku službu. Krivo vas navigiraju oni koji sve ovo diktiraju. Pravi domoljubi brane zemlju od realnih prijetnji, onih vidljivih…na svakodnevnoj bazi”, ustvrdila je čitateljica.
Druga je pak dodala. “Što se ima ovdje podržati? Ne prosvjeduju zbog lopovluka, uništavanje resursa Hrvatske, malih plaća, mirovina, dostojanstva, mita, korupcije. Podržavaju mržnju i razdor u Hrvatskoj.” “Budi se, Zagrebe”, napisao je jedan čitatelj, a drugi prokomentirao: “Fašizam nam je na vratima, ne bu’ dobro, opet se vraćamo u jednoumlje”. “Podrška iz Zagreba”, napisao je jedan navijač Dinama.

‘Uzrok je u njima’
Treća čitateljica je poručila. “Veliko hvala svima koji se ne boje Plenkovićevih i Pupovčevih prijetnji. Uzrok je u njima. Podržavam prosvjed.” “Neopravdan prosvjed. Rat je završio odavno. A većina tih što prosvjeduju, nisu rata ni primirisali. Najmanje su krivi ti Srbi kulturnjaci za strahote Domovinskog rata”, smatra čitateljica iz Zadra, a peta misli da ima rješenje. “Neka se u siječnju prijave za vojni rok i sve pet”, napisala je.
“Podrška Torcidi, a koji misle da je ovo zbog kulture, neka poslušaju riječi pjesme koju su trebali izvesti. Ako doista mislite da su Knin i Dubrovnik, kako pjesma kaže, srpski gradovi u 2025., onda se pitam zašto su ginuti naši očevi, muževi, braća, sestre, majke i ostali branitelji”, kaže šesta, a čitatelj iz Njemačke kaže: “Žalosno je da se uhićuju oni koi su stvarali Hrvatsku od onih koji nisu ni bili tu kad je trebalo braniti Domovinu.”
“To je prosvjed protiv svega što ne valja u Hrvatskoj, a očito ne valja ništa”, napisala je Splićanka, a jedna Zagrepčanka je pitala: “Zbog čega nisu na Markovom trgu?”

‘Moraju li se održavati kad cijela Hrvatska tuguje?’
“Mene jedna stvar zanima, nemam ništa protiv kulturnih manifestacija bilo koje nacionalne manjine, zanima me, jesu li aktualne manifestacije datumski vezane za povijest srpske manjine u Hrvatskoj? Moraju li se održavati baš u mjesecu kad cijela Hrvatska tuguje? Ne opravdavam ovo što se događa, ali, za primjer, kad sam ja imala svadbu, prije puno godina, susjed je imao smrtni slučaj u kući, mi smo stišali veselje, imali smo obzira prema njegovoj tuzi. Evo, o tome govorim, zašto baš sada?”, pita jedna čitateljica.
Druga šalje apel. “Ovakvi prosvjedi koriste samo onima kojima Hrvatska nije u srcu. Zašto su ova djeca zagrizla tu udicu? Djeco, upitajte svoje roditelje što su izrodili prosvjedi devedesetih. Samo patnju i tugu u svim smjerovima”, napisala je.
“Volite ovu zemlju, ali bez mržnje prema bilo komu. Ljubav i mržnja nikako ne idu skupa. Onaj koji istinski zna voljeti ne zna mrziti. Pokažite da volite svoju zemlju tako što ćete preuzimati odgovornost i kloniti se svih poroka i zabluda. Ne nasjedajte na nikakve ideologije, već budite dobri i čestiti ljudi”, napisano je u jednom od komentara.

Objava Nižu se reakcije nakon incidenta u Zagrebu i prosvjeda zbog uhićenja: ‘Prestrašno i pretužno’ pojavila se prvi puta na Zagreb.info.
Pročitajte više na Zagreb.info
